Kuiva silma sümptomite leevenduse eelduseks on varajane ja õige uuringutulemus

 

Kuidas kuiva silma sündroomi leevendada?

 

01 — Kuiva silma uuringud

Esimese sammuna teostatakse kuiva silma uuring, mille käigus on võimalik määrata silma pisarakile seisund. Diagnoosimiseks uuritakse sümptomeid ja infot üldtervise ja regulaarselt kasutavate ravimite kohta ning elu- ja keskkonnatingimusi. Vajadusel kasutatakse Schirmeri testi ja/või BUT-testi (ing. k. Tear Breakup Time test) ning vaatlust mikroskoop-pilulambiga. Lisaks tehakse uuring Tallinna ja Tartu Kuiva Silma Keskuses kasutusel oleva Topcon CA-800 topograafia masinaga. Sõltuvalt sellest, mis kuiva silma põhjustab ja kui tõsine on kuiva silma sündroom, määratakse parim tegevuskava.

02 — Kunstpisarad silmapinna niisutamiseks

Kunstpisarad ehk silmatilgad aitavad niisutada silmi ning leevendavad sümptomeid. Niisutavad silmatilgad on esimene samm kuiva silma sündroomi leevenduse. Efektiivse tulemuse saamiseks tuleb kunstpisaraid kasutada regulaarselt ja olenevalt sündroomi raskusastmest isegi kuni 20 korda päevas. Kunstpisaratega üle annustada ei saa ning silma oma pisara tootmine tilkade kasutamisega ei vähene.

03 — Kuiva Silma Omega

Looduslik toidulisand, mis aitab parandada näärmete tootlikkust. Kuiva Silma Omega parandab organismi limaskestade ja pisarakile tööd, tagades parema ja kvaliteetsema pisarakile koostise. Kuiva Silma Omega sisaldab orgaanilist astelpajuõli, mustikaestraktist pärinevat antotsüaani ja B2 vitamiini, omega 3, 6, 7 ja 9 rasvhappeid, fütosteroole ning antioksüdandina tuntud karotenoide ja tokoferoole, millel on sarvkestarakke uuendav mõju.

04 — Eye-light valgusteraapia

Protseduur, mis toetab näärmete tööd ja taastab lipiidide tasakaalu.

Kombineeritud valgusteraapia protseduur koosneb OPE/IPL-st (optimal power energy/intense pulsed light) ning LLLT-st (low-level light therapy), mida teostatakse Topcon Eye-Light masina näomaskiga. Meibomi näärmete töö taastamiseks ja kuiva silma sündroomi sümptomite leevendamiseks kasutatakse polükromaatilist valgust ja ksenoonvälklampi. Tegemist on valutu protseduuriga, mis kestab umbes 20 minutit. Protseduuri tuleb esialgu korrata 3-5 korda kahe kuni nelja nädalase vahega olenevalt haiguse raskusastmest. Edaspidi tuleb protseduuri teha vastavalt vajadusele 0-2 korda aastas.

05 — Protseduurid silmalaugudele mõeldud vahenditega

Pisarakile õlikihi puudulikkuse ja lauäärel paiknevate Meibomi näärmete häirete korral võib olla abi regulaarsest silmalaugude soojendamisest ning masseerimisest. Kaasuva lauäärte kroonilise põletiku korral tuleb lauääri spetsiaalsete puhastusvahenditega regulaarselt puhastada.

06 — Eluviisi ja keskkonnategurite muutmine

Täisväärtusliku pisarakile loomiseks on vajalik piisavas koguses vedeliku tarbimine ja mitmekülgne toitumine. Rohke lähitöö või kuvaritöö korral tuleks teha puhkepause ning silmi piisava sagedusega pilgutada. Abi võib olla ka õhu niisutamisest. Hoiduda tasub suitsetamisest, sest tubakasuits soodustab silmade kuivust.

Tähelepanuta kuiva silma sümptomid ainult süvenevad!

Õigeaegselt teostatud uuringud võimaldavad selgitada kuiva silma põhjuseid ning määrata sobivad leevendused.

Registreeri esmasele uuringule